Artikeln presenteras av:
Siktet är div.2 och HFF har startat jobbet med att säkra en trupp för 2012.
– Vi har en tydlig målbild med damlaget, vi skall upp i div.2 och det är hårt arbete som gäller. Det som har varit viktigast intialt för oss är att få en bra åldersstruktur som får våra unga spelare att ta nästa steg, Säger nye damansvarige Joakim Runesson.
– De spelare vi tittat på och gjort klart med har rutin och kommer tillföra massor. De som är klara är Anna Antonova 28år närmast från Allsvenska Djurgårdens IF, Josefin Jonsson Bollstanäs div.1, Linnea Persson KFC, Helena Rastas KFC, Angelica Persson KFC. Vi är jätteglada att de valde HFF och vår satsning menar Joakim.

Champions League målvakten Anna Antonova kommer lyfta defensiven i HFF Foto: Kent Lundqvist
Anna Antonova.
– Jag är glad att vara här. Det skall bli kul att spela i ett lag som vill vinna och här kommer jag få spela mycket och ser det som en möjlighet att utvecklas och i framtiden kanske få spela landslagsfotboll igen. Hemma i Ryssland har jag gjort ett par landskamper i F17 landslaget och spelat i Champions League, Säger Anna.
– Det här är en rekrytering som vi är riktigt nöjda med. Det som fällde avgörandet var att vi kunde ordna med ett jobb och att vi kan garantera speltid och att vi har en tydlig målbild i att avancera i seriesystemet, säger Joakim.

En hemvändare av rang får rampljuset på sig kommande säsong Foto: Kent Lundqvist
Hemvändaren Josefin Jonsson.
– Det var naturligt för mig att välja HFF. Jag har valt att börja plugga igen och har inte den tid som krävs just nu att spela på en högre nivå. Förra säsongen tränade jag 5-6 pass i veckan plus match och då räcker inte min tid till annat. Jag har valt en annan linje än bara fotboll nu och då är det här perfekt under tiden jag pluggar. Vi kommer träna bra och hårt även här i HFF men det är inte lika många tillfällen och inget pendlande så det ger mig det rätta utrymmet för annat. Det här ser riktigt spännande ut med de som redan är klara, Säger Josefin om HFF upplaga 2012.
– Josefin är en spelare som passar perfekt in i den profil vi vill ha på spelare. Hon är en rutinerad spelare och kan klubben och dessutom är hon en fantastiskt bra fotbollsspelare, Säger Joakim.
Linnea Persson, Helena Rastas och Angelica Persson.
– Det här är tre spelare som kommer från Knarrbacken FC men har tidigare spelat på en betydligt högre nivå och har kvalitéer både som spelare och vid sidan av plan som kommer bidra. Vi är inte klara ännu med rekryteringen då vi har många fler namn där ute som vi är i kontakt med. Om allt går i lås så är det ett lag som kommer spela div.4 och ett lag som kommer spela div.6 så alla kommer ha en plats att spela på, menar Joakim.
Tränare Leif Jansson.
- Jag är heltidsanställd av Bollstanäs som utvecklingsansvarig och har HFF som seniorlag att träna och matcha. Jag är mer för att utveckla och utbilda än att söka karriär som ledare/tränare i de högre divisionerna. Det här passar mig alldeles utmärkt då strukturen och kunnandet ligger på en bra nivå. Jag har inte en fått en kollektivbild av den här truppen ännu då vi lägger all fokus på det individuella just nu, Säger Leif.

Foto: Kent Lundqvist
- När vi kommer in i 2012 och truppen är så gott som klar kan vi börja titta på mer spelorienterade träningar och först då kan jag få en uppfattning av hur vi skall disponera truppen. Jag vill spela en fotboll över hela plan med alla lagdelar så långa bollar på Bengt kan ni glömma, Säger Leif med ett leende.
Nu skall vi fortsätta vårt jobb med att säkerställa truppen inför en spännande säsong avslutar en nöjd damansvarig Joakim Runesson.

Text: Anders Löfgren
Kommentarer
Dom här tjejerna kan!
Tror att det här kommer att bli riktigt bra. Så välkommen ner att titta
Kika här www.gatours.se
RSS-flöde för kommentarer på denna post